تمامی محصولات

لوله پنج لایه آتاپایپ

لوله پنج لایه آتاپایپ

آتاپایپ تولید کننده محصولات پنج لایه،اتصالات پرسی،اتصالات کوپلی،کلکتور و ست کلکتور

داستان ما از سال 1368 به همت برادران فرجی خسروشاهی آغاز شد. در صفحات نخست دفتر سرگذشت ما، نام لوله و اتصالات الیاف سیمانی و سرامیکی ثبت شده است. امروز و بعد از گذشت بیش از سه دهه، این دفتر، قطور و پر برگ شده است. ما صفحات امروز دفترمان را با طیف وسیعی از انواع لوله ها و اتصالات سیمانی، UPVC و پنج لایه پر کرده ایم. جمع کوچک ما در روزهای آغازین، امروز به خانواده ای بزرگ تبدیل شده که در زمینی به وسعت 80 هزار متر مربع، تخصص، تعهد و پایبندی به کیفیت را می جوید. داستان ما از شهر خسروشاه تبریز آغاز شد و ما امروز داستان سرایان تولید و صادرات هستیم در کل ایران و بیش از 14 کشور جهان. به جمع خوانندگان این داستان زیبا، خوش آمدید…

لوله های پنج لایه

لوله های پنج لایه انواع مختلفی دارند. در نظر عموم افراد لوله پنج لایه همان لوله پنج لایه پکس PEX می باشد.

اما پیش از توضیحاتی در مورد لوله پنج لایه پکس PEX بهتر است درباره نحوه تولید و ساخت خود لوله های پنج لایه صحبت کنیم و تاریخچه آن را بدانیم. در ابتدایی ترین حالت ممکن لوله های مسی و گالوانیزه ( یا همان به اصلاح عامیانه و عامه مردم لوله های فلزی ) برای تاسیسات و اتصالات استفاده می شد.

اما با توجه به معایب فراوان آن، به شکلی عمده تغییر کرده و دگرگونی در مواد ساخت این لوله ها استفاده شد. از معایبی که باعث تغییرات نوع و مواد سازنده این لوله ها شد، آن است که : از طول عمر بسیار پایینی بر خوردار بودند. به سادگی از بین می رفتند. زنگ می زدند و به مدت زمان کوتاهی طول عمر مفیدشان را کرده و از دست می رفتند.

پس متخصصان بر آن شدند که این مشکل را حل کرده و دست به ساخت نوع جدیدی از لوله ها زنند که به هیچ عنوان آسیب ندیده، طول عمر پایینی نداشته و به سادگی نیز از بین نرود. سر انجام این تلاش، آن شد که لوله ها را از جنس پلیمر ساخته و با پلیمر به بازار عرضه نمایند.

با مرور زمان و گسترش این حوزه و پیشرفت تحقیقات، مطالعات گسترده تری جهت تولید نسلی جدید از لوله های پلیمری مرکب آغاز شد و با این پیشرفت لوله های پکس و یا همان لوله پنج لایه پکس PEX تولید شدند. لوله پنج لایه پکس PEX نحوه ساخت جالبی دارد، از دولایه اند و این ارتباطی با نامشان ندارد. به عبارتی آنها از دو لایه از مواد PEX در داخل و خارج لوله تشکیل شده اند همچنین یک لایه ورق آلومینیوم نیز در ساخت آن به کار می رود که ضخامتی مناسب با نحوه کاربرد آن دارد.

می توان گفت که این لایه ورق آلومینیومی با ضخامت ۲۰۰-۷۰۰ میکرون تشکیل شده اند. همین باعث سهولت استفاده از این لوله پنج لایه پکس PEX شده است. همچنین دارای لایه هایی چسبی می باشد و می توان چنین گفت که به وسیله دو لایه چسب به لایه های PEX متصل می شوند.

تمامی موارد ذکر شده در ابتدا تا به اینجا وجه تمايز چندانی در لوله های پکس ( یا همان لوله پنج لایه پکس PEX ) با ساير لوله هاي پلیمری نبود اما باید دانست که لوله پنج لایه پکس PEX پس از گشاد شدن و يا له شدن با حرارت دادن به حالت اوليه خود باز مي گردد.

این مورد ذکر شده می تواند از بهترین و مهم ترین ویژگی های یک لوله برای انتخاب کردن آن باشد. حال این سوال مطرح می شود که چرا این ویژگی تا این حد حائز اهمیت است؟ باید چنین پاسخ داد که ویژگی قابل بازگشت بودن له شدگی و یا گشاد شدن، می تواند طول عمر محصول را افزایش بدهد و نیازی نباشد به محض بروز مشکل آن را تعویض نمایید. در واقع این ویژگی در حال افزایش طول عمر مفید، برای استفاده بهینه از لوله لوله پنج لایه پکس PEX است.

یک بار خرید و مدت زمان طولانی استفاده کردن. ابعاد لوله های پنج لایه PEX به طور کل ابعاد لوله پنج لایه پکس PEX را می توان طیفی گسترده دانست که بر اساس نیاز، انتخاب آن ها به سادگی صورت پذیرد. اما به طور کلی و به صورت کمی باید ذکر شود که ابعاد لوله های پنج لایه پکس بین ۶۳ الی ۱۶ میلیمتر است. برای آن که بتوان از دیگر ویژگی های این محصول صحبت نمود بهتر است بدانید که نصب آسان و سریع از ویژگی های بارز آن است و همین انتخاب آن را برای افراد سهل و ساده کرده است.

یکی از پر اهمیت ترین دلایلی که فروش لوله پنج لایه پکس PEX را بالا برده است، همان طور که در ابتدای متن ذکر شد مقاومت این نوع لوله ها در برابر پوسیدگی ست. سهولت اتصال آن از آن جهت است که این محصول طوری مهندسی شده است که کاهش تعداد اتصالات را نیز در پی داشته باشد و سرعت متصل کردن و توان استفاده از آن را نیز بالا ببرد.

از نظر انرژی نیز می توان ویژگی هایی را برای این محصول قائل شد. بهینه سازی مصرف انرژی از ویژگی هایی ست که باعث می شود افراد میان این لوله و دیگر لوله ها همین لوله پنج لایه پکس PEX را انتخاب نمایند. ارزان بودن این محصول در عین کاربردی بودن و کیفیت بالا توانسته باعث فروش هرچه بیشتر این محصول گردد. کاهش هزینه های سیستم لوله کشی در صنعت ساختمان بسیار حائز اهمیت است و لوله پنج لایه پکس PEX این مورد پر اهمیت را در دسترس همگان قرار داده و فراهم نموده است.

مقاوم بودن این محصول، از آن دست خصوصیاتی ست که باعث مطرح شدن آن گشته. مقاومت هایی نظیر مقاوت شیمیایی بسیار بالا، مقاومت در برابر حلال ها، مقاوت حرارتی فوق العاده زیاد و… پس این محصول را می توان یک محصول به صرفه و مقاوم دانست و در سفارش آن نیز تردیدی به دل راه نداد. رسوب یکی از دیگر مشکلاتی ست که لوله های این چنینی خواهند داشت. سازندگان و مهندسان ساخت لوله پنج لایه پکس PEX برآن شدند که این مشکل را نیز حل و ریشه کن نمایند. به همین شکل و صورت لوله های پنج لایه طوری طراحی شدند که باعث جلوگیری از ایجاد رسوب گذاری شوند.

دیگر از یک محصول چه توقعی می توان داشت؟ به آن دلیل که فلزات دارای طعم هستند و با ورود آب این طعم را به آب نیز می دهند، این نسل از وله ها یعنی لوله پنج لایه پکس PEX باعث عدم تغییر رنگ، مزه و بوی آب داخل لوله می شوند و باز هم تمایز خود با رقبا را بیشتر می کنند و افراد بیشتری را مجاب به خریداری خود می نمایند.

مزیت استفاده از این اتصالات

این نوع اتصالات برای استفاده در تاسیسات آب گرم و آب سرد مناسب بوده و در برابر اکسید شدن مقاومت بالایی دارند. به دلیل روکش نیکل دارای جلای خوبی بوده و از مقاومتخوبی در برابر خش خوردگی و سایش برخوردار می باشد. این نوع اتصالات دوام خوبی داشته و دارای مقاومت بالایی در برابر فشارهای جانبی مختلف مانند فشار آب و مصالح دارا میباشد.

قیمت اتصالات کوپلی

این اتصالات بر اساس نوع ساختمان و نوع کاربرد می تواند متفاوت باشد. زانوها، رابط ها، انواع سه راه ها و مهره ماسوره ها انواع این اتصالات بوده که بر اساس نوع گرید و درجه ی استاندارد قیمت گذاری شده اند.

اورینگ های اتصال پرسی چیست ؟

این ماده پلاستیکی به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد که عملیات آب بندی را به شکل صد در صد تضمین کند . در واقع زمانی که آج یا دندانه هایی که در مورد آن ها صحبت شد در لوله قرار گرفتند ، این اورینگ های پلاستیکی نیز در بین این آج ها قرار می گیرند . تعداد این اورینگ ها دو تاست که در هر انشعاب قرار داده شده اند . شاید تصور شود که جنس پلاستیک اصلا مناسب نیست ، اما این تصور درست نیست به این دلیل که این مواد در برابر گرما بسیار مقاوم هستند . این مواد به راحتی خشک نمی شوند و یا نمی شکنند .

روش و نوع نصب اتصالات پرسی

سرعت نصب اتصالات پرسی به دلایل خاصی بالاست . مهار پلاستیکی که در بالا به آن اشاره شده عملا برای افزایش سرعت تعبیه شده است . به این صورت که با نگهداری حلقه ی استیل در محل خود باعث می شود تا روی بدنه ثابت شده و مراحل کار با سرعت بیشتری انجام شود . با توجه به مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد ، نصب ساده انجام می گیرد . ابتدا لوله را داخل انشعاب اتصال قرار می دهیم . لوله کالیبره را باید در بین حلقه ی استیل و آج های بدنه قرار داد . زمانی که سوراخ های حلقه ی استیل دیده شد ، از دستگاه پرس برای پرس کردن یا فشردن اتصال و لوله استفاده می کنیم .

ساختار اتصالات کوپلی 5 لایه

آب بندی و عدم نشتی لوله ها در سیستم های لوله کشی خصوصا در سیستم های جدید جزو مهم ترین اعمال به حساب می آیند و در واقع این بخش بیمه کننده ی سیستم لوله کشی می باشد.

وظیفه ی این بخش مهم بر عهده ی اتصالات لوله ها می باشد که در انواع مختلف بر حسب جنس بدنه، نوع قطعات به کار رفته در آنها و ساختمان آنها متفاوت می باشند. سیستم لوله کشی 5 لایه که تلفیقی از پلیمر و فلز می باشد جدید ترین نوع سیستم لوله کشی در سالهای اخیر بوده که اتصالات به کار رفته در آنها با توجه به نحوه ی قرار گیری بر روی لوله ها و روش نصب انها به سه دسته ی اتصالات کوپلی، کلمپی و پرسی تقسیم بندی میشوند.

اتصالات کوپلی از سه جزء اصلی بدنه، اورینگ و حلقه تشکیل شده است. جنس بدنه ی این اتصالات از جنس برنج بوده که توسط آلیاژ نیکل مقاوم سازی گردیده است.

اورینگ های موجود در این اتصالات به منظور جلوگیری از نفوذ پذیری آب جایگذاری شده اند که از جنس پلیمر هایی با مقاومت مکانیکی بالا بوده که به راحتی خشک و شکننده نمیشوند.

حلقه های این اتصالات بر روی لوله قرار گرفته اند و از جنس برنج با روکش نیکل می باشند و در نتیجه مقاومت شیمیایی و مکانیکی بالایی دارند.

اتصالات پرسی نیز نوعی از انواع اتصالات لوله پنج لایه است که برای ایجاد ارتباط بین لوله های ۵ لایه به کار می رود . برای این که یک پروژه لوله کشی برای مصارف آبرسانی یک عمر طولانی با عملکرد عالی داشته باشند ، نیازمند لوله و اتصالات پنج لایه هستیم . این نوع از اتصالات با انواع دیگر از لحاظ ظاهری و نیز ساختار کمی متفاوت است . گاهی اوقات در کنار انواع دیگر اتصالات مانند اتصالات رزوه ای قرار گرفته و به کار می رود . در برخی موارد نیز به صورت مستقل در کارها کاربرد دارد . اتصالات پرسی چیست ؟

به هر حال در تمامی سیستم های لوله کشی اعم از لوله پنج لایه یا غیره ، برای ایجاد ارتباط ، انشعاب گرفتن و تغییر دادن مسیر و جهت لوله ها از اتصالات متفاوتی می توان استفاده نمود . در اتصالات رزوه ای که نام دیگر اتصالات کوپلی است ، ما برای این که لوله و اتصالات را آب بندی کنیم ، از مهره برای این کار استفاده می کنیم . در این جا به بررسی ویژگی ها و کاربردهای اتصالات پرسی خواهیم پرداخت .

برای اتصال این تجهیز در محل خود از دستگاه پرس کمک گرفته می شود . در هنگام پرس کردن یک حلقه ی استیل وجود دارد که روی لوله باید پرس شود . در مقایسه با سایر انواع اتصالات که از مهره استفاده می کنند و این مهره ها هستند که ارتباط لوله و اتصالات را ایجاد می کند ، به عملیات فوق آببندی نیز می گویند .

بنابراین یکی از ویژگی های خوب این نوع از اتصالات نسبت به اتصالات رزوه ای سرعت در عملیات نصب و راحت بودن این فرایند می باشد . در واقع ابزار پرس وقتی دو لوله را در کنار یکدیگر قرار داده و پرس می کند ، آج ها یا دندانه های اتصال در لوله قرار می گیرد و وجود اورینگ ها در کنار آن ها ، نصاب لوله را از آب بندی درست لوله ها مطمئن می کند . علت انتخاب این نام برای این نوع اتصالات نیز انجام عملیات پرس است .

کلکتور - ست کلکتور

کلکتور/ ست کلکتور یکی از روش های نوین به کار برده شده در سیستم لوله کشی انواع ساختمان می باشد. در واقع استفاده از کلکتور و ست کلکتور می تواند کمک شایانی به توزیع جریان آب نماید.

کلکتور که یک لوله استوانه ای شکل است و دارای چند خروجی در بخش زیرین خود می باشد. در این خروجی ها تعدادی شیر کلکتوری تعبیه شده است. تعبیه شیر کلکتوری در این خروجی ها موجب توزیع و انتشار آب به قسمت های متفاوت ساختمان خواهد شد.

نصب کلکتور/ ست کلکتور عموما آسان بوده و هزینه آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. لازم به ذکر است که جهت نصب کلکتور از جعبه کلکتور استفاده می شود.

در ادامه قصد داریم تا شما را با انواع کلکتور/ ست کلکتور، قیمت و انواع پکیج های آن آشنا کنیم. لطفا مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید. کاربرد کلکتور همان گونه که گفته شد، کلکتور متشکل از یک لوله و یکسری خروجی و انشعاب می باشد.

وجود شیر های خروجی در مسیر خروج مزایای زیادی برای لوله کشی ساختمان دارد. به عنوان مثال هنگامی که نیاز به تعمیر لوله کشی باشد، لازم نیست که کل جریان آب داخل لوله قطع گردد، بلکه تنها قسمت مورد نظر قطع و وصل خواهد شد.

کلکتور/ ست کلکتور هم برای سیستم های آب گرم و هم آب سرد به کار برده می شود. البته سیستم لوله کشی کلکتوری تنها محدود به مناطق مسکونی نمی شود. زیرا می توان آن را در انواع نیروگاه، صنایع مختلف کاربرد دارد.

روش نصب کلکتور به منظور نصب کلکتور از جعبه کلکتور استفاده می شود. در واقع کلکتور درون این جعبه قرار می گیرد و سپس نصب می شود. انتخاب محل نصب کلکتور/ست کلکتور نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال شما باید آن را در قسمت های در دسترس خانه مانند تراس، آشپزخانه و … نصب کنید. وجود جعبه کلکتور موجب حفاظت هر چه بیشتر از کلکتور ها می شود. حال سوال این است که جعبه کلکتور دارای چه ساختاری است؟

این جعبه با دارا بودن دو پایه در دو قسمت بالایی و پایینی موجب حفظ کلکتور ها خواهد شد. از نصب کلکتور در زیر آفتاب یا مکان های مرطوب و خیس به شدت خودداری کنید. مراحب نصب کلکتور/ ست کلکتور به این صورت است که شما باید ابتدا جعبه کلکتور را فیکس کرده و سپس شیر های کلکتور را نصب نمایید.

لازم به ذکر است که فاصله زیر جعبه کلکتور تا کف ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و عموما بین 15 تا 20 سانتی متر می باشد.. مزایای استفاده از کلکتور/ ست کلکتور حتما تا به حال متوجه شده اید که سیستم کلکتور برتری های زیادی نسبت به سایر سیستم های لوله کشی دارد.

برخی از مزایای استفاده از کلکتور/ست کلکتور به شرح زیر می باشد:

• نظارت دقیق تر بر میزان مصرف و توزیع آب سرد و گرم

• هزینه مناسب نصب و مقرون به صرفه

• متعادل سازی میزان فشار و حجم آب در هر خروجی

• بدون نیاز به قطع و وصل کردن جریان آب کل لوله

• دسترسی آسان به لوله های آب سرد و گرم همچنین شما با یکبار هزینه آن هم در حد معمول می توانید عمر اتصالات و لوله های خود را افزایش دهید.

انواع کلکتور تقسیم بندی کلکتور/ ست کلکتور بر اساس فاکتور های مختلفی صورت می گیرد. برای مثال کلکتور ها در تعداد خروجی، جنس متریال و قطر و اندازه لوله ها متفاوت می باشند. البته یک تقسیم بندی دیگر برای کلکتور ها وجود دارد و آن هم بر اساس لوله کشی آب سرد و گرم می باشد.

در واقع کلکتور های گرمایشی و سرمایشی ممکن است از نظر ظاهر، ساختار و عملکرد متفاوت باشند. خرید کلکتور با شناسایی ویژگی های انواع کلکتور می توانید اقدام به خرید کلکتور متناسب با نیاز و بودجه خود نمایید.

جهت اطلاع از قیمت خرید روز کلکتور می توانید با مجموعه پارسی پایپ در ارتباط باشید. لازم به ذکر است که شما می توانید از خدمات مشاوره خرید مجموعه آتاپایپ نیز بهره مند شوید. همچنین جعبه های کلکتوری نیز همراه با کلکتور قابل عرضه می باشند. شیر های خروجی کلکتور نیز در دو مدل اصلی قابل تهیه می باشند. مدل اول به صورت پرسی بوده و مدل دوم به صورت کوپلی می باشد. از آنجایی که کلکتور و جعبه آن دارای نوسانات قیمت می باشند لازم است که نسبت به استعلام قیمت روز آن ها اقدام فرمایید.

تفاوت اتتصالات کوپلی و پرسی

۱-  تفاوت در طراحی و ساخت

یکی از تفاوت‌های اساسی بین اتصال پرسی و کوپلی در نوع طراحی آن‌ها است. اتصالات کوپلی ۵ لایه از سه بخش مختلف تشکیل شده‌اند که شامل بدنه، اورینگ و حلقه‌ی برنجی است. طراحی این بخش‌ها طوری انجام شده است که لوله‌ها به صورت کامل آب‌بندی شوند. اما در اتصال پرسی یک حلقه وجود دارد که توسط دستگاه مخصوص بر روی لوله پرس شده و از نفوذ آب جلوگیری می‌کند.

۲- تفاوت در قیمت خرید اتصال کوپلی و پرسی

قیمت اتصالات پرسی ۵ لایه با اتصالات کوپلی متفاوت است. اتصالات پرسی دارای طراحی ساده‌تری هستند که همین موضوع منجر به کاهش قیمت آن‌ها شده است. اما در مقابل، اتصالات کوپلی پیشرفته‌تر بوده و برای خرید آن‌ها باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

۳- تفاوت در نصب و استفاده

یکی دیگر از تفاوت‌های اتصال کوپلی و پرسی در لوله‌های ۵ لایه، نحوه‌ی نصب آن‌ها است. همان‌طور که گفتیم، برای اتصال پرسی به دستگاه مخصوص نیاز داریم؛ در حالی که اتصالات کوپلی را بدون نیاز به تجهیزات می‌توان نصب کرد. علاوه بر آن، در اتصالات پرسی نمی‌توان هیچ تغییری را روی لوله‌کشی اعمال کرد چرا که همه‌ی انشعاب‌ها پرس می‌شوند. اما تغییر سیستم لوله‌کشی در اتصالات کوپلی کار چندان سختی نیست.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “لوله پنج لایه آتاپایپ

 1. امین حسینی گفت:

  بسیار عالی بود ، ممنون به خاطر پست مناسب و بی نقص شما

  1. مدیریت سایت گفت:

   با سلام و درود خدمات شما
   از دیدگاه خوب شما کمال تشکر را داریم

 2. عباسیون گفت:

  درود
  خیلی ممنون بابت اطلاعاتی که به اشتراک گذاشتید.

  1. admin گفت:

   ممنون از همراهی شما

 3. یوسفی گفت:

  محصولات عالی آتا پایپ در صنعت ساختمان کاربرد فراوانی دارد

 4. میلاد گفت:

  من توی ساختمان از لوله پنج لایه آتاپایپ استفاده کردم
  ۲۵ سال ضمانت داره تازه می تونی برای محصول بیمه ایران هم درخواست کنید

 5. متین گفت:

  بی درنگ یکی از محصولات بسیار عالی و باکیفیت در حوزه لوله و اتصالات پنج لایه است

 6. سعید رمضانی گفت:

  سلام
  لوله های پنج لایه اتا پایپ تا چند درجه گرما را تحمل میکنند؟

  1. admin گفت:

   سلام
   لوله های پنج لایه تا دمایی 90 درجه سانتیگراد تحمل گرما دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.