پنج لایه, آموزش

نحوه اجرای لوله کشی پنج لایه

لوله کشی پنج لایه

نحوه اجرای لوله کشی پنج لایه جهت کاربرد در سیستم لوله کشی ۵ لایه،باید استفاده از ابزار و اتصالات مربوط به این سیستم را فرا گرفت. در این مطلب ، دستورالعمل استفاده از لوله و اتصالات ۵ لایه ، توضیح داده می شود.

فهرست مطالب

برش لوله ۵ لایه :

برای انجام لوله کشی نیاز به طول های مختلفی از لوله می باشد. بریدن لوله های ۵ لایه برای رول های سایزهای ۱۶ تا ۳۲ میلیمتر بوسیله قیچی برش مخصوص انجام شده و برای بقیه سایزها (۴۰ و ۵۰ و ۶۳ میلیمتر) از دستگاه لوله بر استفاده می گردد.

قابل ذکر است که استفاده از اره، سنگ فرز و … جهت برش لوله به هیچ عنوان مجاز نمی باشد.برای انجام برش، ابتدا دهانه قیچی به مقدار کافی باز شده و سپس لوله بین فک و تیغه قیچی قرار خواهد گرفت. دقت شود که تیغه در قسمت بالایی مطابق شکل قرار گیرد.

ضمن بسته نمودن قیچی، باید تیغه قیچی بر لوله مماس گردد.در این حالت دستی که قیچی در آن است را حول محور لوله، دوران آونگی می دهیم تا تیغه ها به راحتی در لوله فرو رفته و عمل بریدن سریعتر و بهتر انجام گیرد.

مزیت این روش در آن است که سطح مقطع لوله تا حد ممکن، شکل دایره ای خود را حفظ می کند.لازم است که هنگام برش زدن، لوله کاملا صاف بریده شود( قیچی عمود بر محور لوله قرار گیرد).

لوله و اتصالات پنج لایه (76)

فروش لوله و اتصالات پلیکا

فروش لوله و اتصالات پلیکا،پنج لایه،پوشفیت

برندهای مطرح بازار لوله و اتصالات

نانو پلیمر یاس،آتاپایپ،نیوپایپ،پلیمرگلپایگان،و….

روش خم نمودن لوله ۵ لایه:

از مزایای لوله ۵ لایه انعطاف پذیری آن می باشد به گونه ای که لوله در اکثر مسیرهای لوله کشی با در نظر گرفتن ضوابط فنی، به راحتی خم می شود. حداقل شعاع خم لوله،همانگونه که در شکل ملاحظه می گردد، ۵ برابر قطرخارجی لوله است.

توجه داشته باشید که بدلیل شعاع خم بالا در سایزهای ۴۰ ، ۵۰ و ۶۳ میلی متر مجاز به خم کاری نبوده و باید از زانویی ها استفاده شود. خم نمودن لوله های ۵ لایه به سه روش قابل اجرا است:

الف) خم نمودن لوله با دست :

برای خم نمودن لوله های سایز پایین با دست، لوله را به گونه ای در دست می گیریم که انگشت شست هر دو دست در زیر لوله قرار گیرد و سپس با وارد آوردن فشار از طریق انگشت شست ها بر روی نقاط مختلف لوله و در فواصل کوتاه از هم،قادر به خم کردن لوله خواهیم بود ( رنگ قرمز، چگونگی توزیع نیرو را نمایش می دهد).

گالری تصاویر را مشاهده کنید

ب) خم نمودن لوله با فنر مخصوص:

فنر خم بیرون لوله(روی لوله)، جهت خم نمودن طول های بلند و وسط لوله مورد استفاده قرار می گیرند.

ج) استفاده از دستگاه خم کن لوله:

در مواردی ممکن است قسمتی از لوله که باید خم شود در محلی باشد که امکان رساندن فنر خم لوله به آن وجود نداشته باشد. در اینگونه موارد، از دستگاه خم کن لوله استفاده می نماییم.

دستگاه خم کن جهت خم کردن لوله با سایز ۱۶ الی ۳۲ میلیمتر استفاده می گردد.همانگونه که در شکل زیر مشاهده می شود، لوله را در دهانه کمانی شکل دستگاه (فک متحرک) قرار داده و با آوردن فشار بر دسته دستگاه، فک متحرک بصورت پله ای به سمت جلو رانده شده و لوله پس از قرار گرفتن بین دو فک ثابت، خم می شود.

همکاران ما در واحد فروش پاسخگوی سوالات شما در این خصوص می باشند

روش کالیبراسیون لوله ۵ لایه :

جهت ارتباط بهتر بین لوله و اتصالات ۵ لایه، باید لوله  روی اتصال به صورت صحیح نصب گردد.

کالیبر نمودن لوله امری الزامی بوده و اجرای سیستم لوله کشی ۵ لایه بدون این عمل مجازنمی باشد.

لوله جهت رسیدن به شرایط ذیل، کاليبر می گردد:

۱- در صورت از دست دادن شکل دایره ای سطح مقطع لوله در هنگام برش با قیچی، این سطح مجدد به شکل دایره در آید.

۲- در دهانه ورودی لوله، پخ ۴۵ درجه ایجاد گردد تا شرایط مناسب برای ورود ارُینگ ها مهیا شود.

استفاده از ابزار تنظیم کالیبر برای هر سایز بصورت جداگانه بوده ضمن اینکه کالیبرهای سه پره،برای کالیبر نمودن سایزهای ۱۶ و ۲۰ و ۲۵ میلی متر نیز تولید می گردند.برای کالیبر نمودن لوله ۵ لایه ابتدا ابزار تنظیم را با آب آغشته و سپس وارد لوله کرده و در جهت عقربه ساعت می چرخانیم. در این حین سطح مقطع لوله، کاملا به شکل دایره در آمده و توسط تیغه ابزار تنظیم صاف و همزمان پخ ۴۵ درجه در داخل لوله ایجاد می شود. جهت خارج کردن ابزار تنظیم بدون اینکه جهت چرخشی تغییر داده شود، به همان ترتیب از داخل لوله بیرون کشیده می شود.

گالری تصاویر را مشاهده کنید

ارتباط بین لوله ۵ لایه و اتصالات:

با توجه به انتخاب انواع اتصال کوپلی، پرسی و مهره ماسوره ای در سیستم لوله کشی ۵ لایه،روش اجرای این اتصالات به صورت ذیل می باشد :

باید توجه داشت که استفاده از روان کننده ها از قبیل گریس و روغن، جهت کاهش اصطکاک سطح داخلی لوله با اُرینگ، به علت تأثیرات غیر بهداشتی بر آب مصرفی و همچنین تأثیرات مخرب بر اُرینگ ها، مجاز نمی باشد.

الف) اجرای اتصالات کوپلی:

به منظور ارتباط لوله پنج لایه با اتصالات کوپلی، ابتدا باید مهره را روی لوله وارد کرده و پس ازکالیبر نمودن لوله مطابق شرایط اعلام شده در این دستورالعمل، حلقه برنجی روی لوله وارد شود.

لازم به ذکر است نباید حلقه برنجی را به دلیل اینکه راحت برروی لوله قرار نمی گیرد، از قسمت چاکدار آن با فشار زیاد از هم باز نموده که این عمل منجر به ایجاد ترک هایی بر روی حلقه خواهدشد که این مورد می تواند در آینده باعث شکستگی و خوردگی حلقه برنجی(چاکدار) شده و اتصال دچار نشتی گردد. در انتها باید بدنه اتصال کوپلی با محلول رقیق آب و مایع ظرفشویی آغشته شده و با فشار دست به داخل لوله وارد شود و با بستن مهره بر روی بدنه اتصال کوپلی و با آچار متناسب با همان سایز اتصال ، عمل آب بندی صورت گیرد.

ب) اجرای اتصالات پرسی:

در اتصالات پرسی به علت یکپارچه بودن ماسوره و اتصال، دو ارُینگ روی ماسوره پس ازپرس نمودن، عمل آب بندی را انجام می دهد. باید توجه داشت که پس از جا زدن اتصال پرسی بر روی لوله، ارتباط برقرار شده تحمل فشار کارکرد بلند مدت را ندارد، لذا جهت تداوم این ارتباط،لازم است با اعمال نیرویی، لوله بین حلقه و ماسوره ثابت شود تا بتواند در فشار ۱۰ bar (حداکثرفشار سیستم در عمر بلند مدت) سیستم را آب بندی نماید. در اتصال پرسی،حلقه مستقیم با استفاده از دستگاه پرس کننده که ۳ خط پرس بر روی حلقه ایجاد می نماید،لوله را بین خود و ماسوره یکپارچه با اتصال، ثابت می کند.

۱- اتصالات پرسی:

اتصالات پرسی که با استفاده از فناوری نوین دنیا تولید می شود می تواند به صورت مستقل یا همراه با اتصالات رزوه ای نیو پایپ نصب و اجرا گردد. در اتصالات پرسی به جای مهره از یک حلقه استیل استفاده شده است که در هنگام نصب توسط دستگاه پرس بر روی لوله پرس می شود.

این اتصالات در مقایسه با اتصالات رزوه ای سریع تر و آسان تر نصب می گردد.

این اتصالات شامل :

زانو چپقی پرسی

بوشن پرسی

بوشن روپیچ پرسی ( رابط روپیچ )

بوشن توپیچ پرسی ( رابط توپیچ )

بوشن تبدیل پرسی

سراه مساوی پرسی

سراه تبدیل پرسی

سراه توپیچ پرسی

سه راه ۹۰ درجه دیواری پرسی

و…

همکاران ما در واحد فروش پاسخگوی سوالات شما در این خصوص می باشند

دستورالعمل استفاده از دستگاه پرس شارژی – هيدروليكی

پرس دستگاهي شارژی- هيدرولیكی است كه فقط جهت پرس كردن اتصالات پرسي لوله ۵ لایهمورد استفاده قرار مي گيرد.

اين دستگاه داراي برد الكترونیكی و سيستم هيدرولیكی پيشرفته اي است كه دقت در رعايت نكات كاربردي و استفاده صحيح از آن علاوه بر كیفيت عمليات اجرايي لوله كشي، بر عمر مفيد دستگاه خواهد افزود.

دستگاه پرس  شامل اقلام زیر است:

جعبه پرس شامل: دستگاه پرس- شارژر و باتري

جعبه فك ها شامل: فكهاي سايز ۱۶ الي ۳۲ ميليمتر

تذكر: فك و قالب سايزهاي ۴۰ الي ۶۳ ميليمتر بايد جداگانه تهيه شود.

برروي بدنه پلاستیكی دو طرف دستگاه ، دو برچسب نصب شده كه برروي آنها مشخصات دستگاه ديده مي شود.

فك پرس:

فك پرس، همان نگهدارنده قالب پرس مي باشد. توجه به نكات ذيل در خصوص فك پرس ضروري مي باشد:

الف: براي پرس نمودن لوله با سايزهای ۱۶، ۲۰ ، ۲۵ ، ۳۲ میلی متر بطور مجزا از فك هایي استفاده مي شود كه قالب پرس با فك مذكور به صورت یکپارچه مي باشد.

ب: براي پرس نمودن لوله هاي ۴۰ و ۵۰ میلی متر به صورت مشترك از يك فك استفاده مي شود.

لذا قالب پرس هاي ۴۰ و ۵۰ میلی متر به صورت مجزا از فك توليد مي گردد و مجری بايد قبل از عمليات پرس، قالب پرس مورد نياز را برفك مذكور نصب نمايد.

ج: براي پرس نمودن لوله ۶۳ بطور اختصاصي از يك فك استفاده مي گردد كه قالب ۶۳ برروي آن قرار مي گيرد. در ضمن، استفاده از فك هاي پرس مستهلك يا صدمه ديده مجاز نمي باشد.

نحوه اجرای لوله کشی پنج لایه

هد دستگاه:

قطعه اي است كه قابليت چرخش ۳۶۰ درجه حول محور خود را دارد و فك هاي پرس بر روي آن نصب مي گردند. اين چرخش ۳۶۰ درجه اي، امكان پرس اتصالات در زوايا و نقاط مختلف را مهيا مي سازد.

تذكر ۱: از چرخش بيش از حد هد آلومينيومي خودداري نمائيد (حد استاندارد یک دور، برابر ۳۶۰ درجه مي باشد). در غير اينصورت دستگاه از گارانتي خارج مي شود.

تذكر ۲: از باز و بست كردن پيچ هاي دوطرف هد آلومينيومي يا جايگزين نمودن با پيچ هاي ديگر خودداري نمائيد.

نحوه اجرای لوله کشی پنج لایه : نحوه كار با دستگاه

در ابتدا فك پرس مورد نياز را انتخاب و از لحاظ تميز بودن، شرایط فک را بررسي كنيد. پس از نصب اتصال روي لوله، دهانه فك های پرس با فشار دادن قسمت انتهائی فك بازمي شود. در اين حالت، فك ها روي اتصال قرارخواهد گرفت. با فشار دادن كليد دستگاه پرس،عمليات پرس شدن شروع شده و غلتك هاي متحرك به سمت جلو حركت مي كنند. با رسيدن فشار هيدرولیکی دستگاه به حداكثر فشار لازم، غلتك ها بصورت اتوماتیک به موقعيت اول بازگشته و عمليات پرس تكميل مي گردد. در اين حالت كاربر مي تواند فك های پرس را براي عمليات پرس ديگر آزاد نمايد. مجري بايد در هنگام قراردادن دهانه قالب پرس برروي حلقه به اين نكته توجه نمايد كه لبه قالب با لبه پلاستیکی لبه اتصال در تماس باشد تا سه دايره پرس كننده از فک ها، بين اُرينگ ها واقع شوند. در غير اينصورت دايره هاي پرس كننده روي ارُينگها واقع گشته و با پرس نمودن غير اصولي ارُينگ ها اتصال آب بند نمي باشد.

نکات مهم :

– كاربر بايد اطمينان حاصل كند كه پين قفل شونده درست درگير شده باشد.

– قبل از تعويض فكهاي پرس ، باتري را خارج سازيد تا از بروز هرگونه حادثه جلوگيري شود.

– شرايط لازم براي اينكه اتصال كاماً آب بندي شود آن است كه س كيل پرس كامل شود،

اين بدان معني است كه سرفكهاي پرس با كيديگر تماس برقرار كنند و كاملاً بسته شوند.

– مجري بايد اطمينان حاصل كند كه فكهاي پرس كاملاً بسته شده و هيچگونه شيي خارجي ) مثل

قطعات سنگ و گچ ( بين آنها وجود ندارد. در صورت اشتباه و يا در مواقع اضطراري شاسي برگرداننده را فشار داده تا غلتكهاي محركه به موقعيت شروع باز گردد.

– عمليات پرس در هر لحظه با آزاد كردن كليد دستگاه پرس، متوقف مي شود.

– اگر سیكل پرس متوقف شده است، عمليات پرس با رعايت موارد فوق، مجدداً بايستي تكرار شده و دقت شود در انجام پرس دوم، زاويه پرس دقيقا در محل پرس قبلي انجام گيرد.

گالری تصاویر را مشاهده کنید

شرايط كاربرد دستگاه:

دستگاه برقي- هيدرولیكی نيوپايپ، براي شرايط پرس بدون وقفه طراحي نشده است.

تقريبا پس از هر ۵۰ سیکل پرس بايد یک استراحت ۱۵ دقيقه اي به دستگاه بدهيد تا خنك شود.

تذكرات:

– عدم استراحت ۱۵ دقيقه اي دستگاه پرس پس از هر ۵۰ سیکل ، موجب صدمات حرارتي به دستگاه شده و مسئوليت عواقب ناشي از عدم رعايت اين نكته بر عهده مجري مي باشد.

– دستگاه پرس برقی – هيدرولیکی نبايد در زير برف و باران مورد استفاده قرار گيرد.

– استفاده از فك هاي پرس خميده و يا صدمه ديده، مجاز نمي باشد.

– باتري و دستگاه شارژ بايد در مقابل رطوبت و اشياء خارجي محافظت شود.

– فك هاي پرس را باید تمیز نگه داشته و با یک برس، مواد زاید از فک پاک شود.

– براي اطمينان از عملكرد مطلوب دستگاه، مجري موظف است در طول بهره برداري، بطور مرتب پين دستگاه، غلتكهاي محركه و راهنماي غلطكها را تميز و روغنكاري كند و در صورت بروز هرگونه اشكال اساسي دستگاه را جهت سرويس فني به شرکت نيوپايپ تحويل نمايد.

تذكرات نحوه اجرای لوله کشی پنج لایه :

– از بازكردن دستگاه و تعمير آن توسط مراكز و افراد غير مجاز بدليل وجود قطعات حساس دستگاه، جداً

خودداري گردد.روغن دستگاه مخصوص بوده و بايستي توسط شركت نيوپايپ سرويس و تعويض گردد

و از پرس نمودن با دستگاه بيش از ده هزار بار (حدمجاز)، خودداري گردد. هرگونه آسيب ناشي از كاركرد

زياد با دستگاه متوجه مجري مربوطه خواهد بود.

– در صورت مشاهده نشتي روغن از هر قسمت استفاده از دستگاه مجاز نمي باشد. در اين صورت دستگاه

را جهت رفع عيب به شرکت نيوپايپ، تحويل نمائيد.

– در بدنه اصلي دستگاه قسمتي جهت تخليه هواي گرم موتور در نظر گرفته شده است، لذا از قراردادن

چسب و يا هر وسيله اي كه موجب عدم تخليه هوا گردد، جدا خودداري فرمائيد.

– در صورت نياز به روغن كاري دستگاه فقط قسمتهاي مشخص شده را روغن كاري نمائيد. بدليل حساسيت زياد

قطعات دستگاه پرس، استفاده از روغن Shell Tellus T 15 توصيه و استفاده از ساير روغن ها مجاز نمي باشد.

نحوه اجرای لوله کشی پنج لایه : نگهداري و حمل و نقل دستگاه پرس:

براي حفاظت دستگاه پرس در مقابل صدمات بايد آن را پس از هربار استفاده به دقت تميز و خشك كرده
و سپس در جعبه مخصوص آن نگهداری نمود.

استراحت به دستگاه و تميز نمودن آن:

اين دستگاه براي شرايط پرس بدون وقفه طراحي نشده است. تقريبا پس از هر سیکل (۵۰) پرس بايد

يك استراحت ۱۵ دقيقه اي به دستگاه بدهيد تا خنك شود.

تذكر ۱: عدم استراحت ۱۵ دقيقه اي دستگاه پرس پس از هر ۵۰ پرس موجب صدمات حرارتي به

دستگاه مي شود.

تذكر ۲: بعد از انجام هر پرس ، زماني بين ۶ تا ۱۵ ثانيه توقف لازم است تا روغن دستگاه بطور كامل

برگشت شود. در غير اينصورت پرس كار نكرده و حركت به جلو ندارد ( بسته به شرايط آب و هواي

هر منطقه متفاوت است).

دستورالعمل سرويس فنی ، تعمير و نگهداري:

عملكرد مطمئن دستگاه به سرويس فني به موقع و استفاده دقيق از آن بستگي دارد. براي حفظ دستگاه

بايد آن را به طور منظم و دائمي تحت سرويس فني، تعمير و نگهداري قرارداد.

آشنایی با سيستم هاي لوله کشی پنج لایه

اجرای سیستم لوله کشی ساختمان ، مستلزم درک مفاهیم اولیه لوله کشی، آگاهی داشتن از انواع لوله ها و

کاربرد آنها، تسلط بر امور نقشه خوانی و درنهایت، در نظرگرفتن ملاحظات خاص طراحی این سیستم هاست.

سیستم لوله کشی آبرسانی :

شبکه لوله کشی آبرسانی ، وظیفه تأمین آب ساختمان را بر عهده دارد. این شبکه لوله کشی از کنتور ورودی

ساختمان شروع شده و به مصرف کننده ها ختم می شود. سيستم هاي آبرساني را مي توان به روشهاي

مختلف اجرا نمود كه عمدتاً بصورت اجرا در سقف كاذب و يا در كف ساختمان مي باشد.

در حالت کلی دو نوع لوله کشی مختلف خواهیم داشت :

-۱ لوله کشی روکار – ۲- لوله کشی توکار

دلیل انتخاب لوله کشی روکار ، یکی از دو عامل زیر است :

الف) بدلیل پوسیدگی لوله و اتصالات فلزی ، برای غلبه بر پوسیدگی خارجی.

ب) در زمان بازسازی بنا و صرفه جویی در هزینه های تخریب.

به دليل عدم پوسيدگي لوله و اتصالات نيوپايپ از داخل و خارج فقط در صورتي كه بنا در حال نوسازي

(بازسازی) باشد، لوله كشي روكار توصيه مي گردد.

نحوه اجرای لوله کشی پنج لایه

بطور کلی می توان به دو روش، سیستم لوله کشی را در ساختمان ها انجام داد :

-۱ سیستم انشعابی :
این سیستم لوله کشی، به گونه ای است که اندازه لوله ورودی از رایزر ساختمان به داخل واحد، بزرگ تر از تمامی
لوله ها است و به تدریج سایز لوله ها تا آخرین مصرف کننده در واحد، کوچک می شود.
۲ -سیستم کلکتوری :
در سیستم کلکتوری، لوله از رایزر ساختمان به داخل کلکتوری که در داخل واحد وجود دارد، رفته و پس
از آن برای هر واحد مصرف کننده، یک انشعاب از کلکتور خارج می شود. با توجه به همزمانی مصرف در
واحد های مصرف کننده، سایز انشعابات از کلکتور، تعیین خواهد شد.

مزایای سیستم کلکتوری نسبت به سیستم انشعابی عبارت است از :

-۱ حذف اتصالات در کف ساختمان :

در این سیستم، هیچ گونه اتصالی در کف ساختمان وجود ندارد و همین امر، موجب بالارفتن سرعت جریان

آب در لوله خواهد شد.

-۲ خروج یکنواخت جریان آب از انشعابات کلکتور :

با توجه به سایزهای انشعابات خروجی کلکتور، خروج آب از انشعابات کلکتور، بصورت یکنواخت انجام خواهد

شد و مقدار جریان خروجی از هر انشعاب کلکتور، با هم برابر است.

-۳ کنترل مستقل هر واحد بهداشتی :

با قرار دادن یک شیر بعد از انشعاب خروجی از کلکتورها و با قطع و وصل کردن شیر، می توان آن انشعاب

را کنترل نمود. این امر در صورت خرابی تجهیزات بهداشتی و خارج نمودن از مدار لوله کشی جهت تعمیر

یا تعویض، کمک شایانی به ما خواهد نمود .

-۴ امکان افزایش تجهیزات بهداشتی بدون تخریب مصالح :

با توجه به اینکه هرواحد مصرف کننده از مصرف کننده دیگر مستقل می شود، امکان اضافه کردن یک

انشعاب جدید به کلکتور، وجود خواهد داشت.

-۵ سرعت اجرای بالا :

با توجه به حذف اتصالات و همچنین وجود سایزهای پایین لوله ها، سرعت اجرای در سیستم کلکتوری، بسیار

بالا است.

نكات مهم اجرايي نحوه اجرای لوله کشی پنج لایه نيوپايپ :

اجراي سيستم لوله كشي نيوپايپ، بايد با رعايت الزامات مندرج در مباحث مقررات ملي ساختمان صورت گيرد.

-۱ مراقبت از لوله ها:

طبق استاندارد ، لوله هاي پليمري در زمان توليد، نگهداري، حمل و نقل و بهره برداري نبايد در مقابل نور

مستقيم خورشيد قرار گيرند.

به همين جهت براي بسته بندي لوله هاي نيوپايپ از يك پوشش فوم متالايز استفاده مي شود. ضمن

اينكه در عمليات لوله كشي در فضاهاي روباز، محافظت از لوله هاي نيوپايپ با استفاده از يك پوشش عايق

در مقابل سرما و خورشيد ضروري است.

بازگشت به لیست

1 نظر در “نحوه اجرای لوله کشی پنج لایه

  1. جعفری گفت:

    مطلب بسیار مفید و پر نکته‌ای بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.